Historie Domova pro osoby se zdravotním postižením „SOKOLÍK“ v Sokolově, příspěvková organizace, který vznikl 1. 1. 2010, a jehož zřizovatelem je Karlovarský kraj. Služba je poskytována osobám se zdravotním postižením od 18 let věku.
Ústav pro mentálně postižené děti byl poprvé slavnostně otevřen 28. prosince 1985 v Habartově. Svým týdenním pobytem pro mentálně postižené děti od 5 do 15 let se stal ojedinělým v rámci celého západočeského kraje. Kapacita ústavu byla určena pro 20 dětí. Věková hranice dětí byla již neúnosná, a proto se začalo uvažovat o postavení nového „ústavu“.
Nový ústav sociální péče SOKOLÍK pro mentálně postižené děti a mládež do 27 let vnikl rekonstrukcí jeslí, později dětského oddělení nemocnice Sokolov na sídlišti Michal a byl vybudován pro cca 40 dětí. Na jeho vzniku se podílel PhDr. Pavel Čáslava, ředitel okresního ústavu sociálních služeb, starosta města Sokolov Jiří Dytrych a Ing. Josef Michalský. Na stavbě se podílel Stavoprojekt Karlovy Vary a nadace Bratrství. Největším dárcem na Sokolovsku byla akciová společnost ČEZ, elektrárna Tisová, Chemické závody a firma Investom z Karlových Varů. Celková přestavba přišla na neuvěřitelných 4,4 milionů korun.
14.11.1994 překročil práh SOKOLÍKU první klient.
Zařízení poskytovalo služby chlapcům a mužům s mentálním a kombinovaným postižením. Služby byly poskytovány v celoročním provozu, týdenním a denním stacionáři. Celková kapacita zařízení byla 40 uživatelů.
Od 1.1.2007, kdy vstoupil v platnost zákon 108/2006 Sb. o sociálních službách změnilo zařízení název na Domov pro osoby se zdravotním postižením Sokolík a začalo poskytovat služby v souladu s tímto zákonem. V této době část klientů ukončila pobyt v zařízení a kapacita se snížila na cca 35 klientů.
1.6.2009 bylo se Sokolíkem sloučeno zařízení v Habartově, které poskytovalo stejné služby pro dívky a ženy. Sloučením těchto dvou zařízení se kapacita navýšila na 55 klientů.
Od 1. 1. 2010, kdy zařízení začalo fungovat jako příspěvková organizace Karlovarského kraje, poskytujeme pouze služby v celoročním pobytu. V roce 2009 bylo zařízení zařazeno do transformačního programu. V průběhu roku 2010–2012 jsme vyvedli cca 15 klientů, kteří potřebují nižší míru podpory, než jim poskytujeme v zařízení, do chráněného bydlení, některým jsme umožnili návrat do jejich domovů. Tím jsme postupně snížili kapacitu na 34 klientů.
Přestavba a rekonstrukce zařízení proběhla v letech 2011 až 2012. Touto přestavbou jsme dosáhli zkvalitnění podmínek pro bydlení a život klientů, které byly nevyhovující a současně se domov vybavil vyhovujícím nábytkem, ideální pro cílovou skupinu. Součástí bylo i vybavení zvedacího zařízení v prvním patře, které výrazně usnadnilo péči o imobilní klienty. Stavbu financoval zřizovatel zařízení, Karlovarský kraj. Celková rekonstrukce dosáhla částky 28 229 054 Kč.
Po přestavbě zařízení a ukončení procesu transformace jsme ukončili provoz v Habartově a klientky jsme přestěhovali do Sokolova.
Dalším důležitým krokem byla v roce 2015 celková rekonstrukce kuchyně domova, kterou opět financoval zřizovatel, Karlovarský kraj v celkové výši 948 796 Kč. Modernizace kuchyně zvýšila možnosti plně respektovat individuální stravovací potřeby každého jednotlivého klienta.
V roce 2018 jsme pokračovali se změnami směrem k co největšímu přiblížení běžného života a v domově vznikly 4 samostatné bytové jednotky, aby klienti měli vlastní domácnost s podporujícím personálem. Domácnosti jsou nastaveny individuálním potřebám každého klienta, ale s ohledem na možnosti dané domácnosti.
V roce 2023 převzal od města Cheb Karlovarský kraj Domov pro osoby se zdravotním postižením VILÍK v Chebu, který poskytuje službu dětem od 3 do 18 let věku, v případě nařízené ústavní výchovy až do 19 let věku. Domov VILÍK byl organizačně včleněn do Domova SOKOLÍK, ale stále působí ve městě Cheb.
Oba Domovy se i nadále plánují rozvoj, tak abychom všem klientům poskytli šťastný a kvalitní život s respektem jejich potřeby a individuality.